Magia dywanów - porady

Dywan to wyjątkowa dekoracja podłogi, która wnosi do wnętrza atmosferę ciepła i przytulności. Ułożone w strefie wypoczynkowej czy jadalnianej chronią posadzkę przed zarysowaniami od mebli. Jak wszystkie tekstylia dekoracyjne sprzyjają tłumieniu dźwięków. Są bardzo funkcjonalnym dodatkiem dla wszystkich, którzy lubią spędzać czas na podłodze, na przykład podczas gier i zabaw z dziećmi. Nowoczesne dywany są nie tylko piękne i przemyślane pod względem wzornictwa, lecz także posiadają antypoślizgowy podkład i powłokę ułatwiającą czyszczenie włókien.

Jak dobrać idealny dywan do wnętrza?

Dywan jest dodatkiem, a więc należy dopasować go do mebli – nie odwrotnie. Wybierając dywan do pokoju dziennego warto postawić na ten o względnie dużych wymiarach. Dekoracja ta ma bowiem spinać w klamrę wszystkie elementy wyposażenia strefy wypoczynkowej, a więc najczęściej kanapę, fotele oraz stolik kawowy. Mniejsze elementy, takie jak fotele i stolik powinny w całości znaleźć się na dywanie. Mniejsze dywany pojawiają się w kącikach wypoczynkowych, w których nie ma stolika kawowego. Wtedy to właśnie dywan pełni funkcję scalającą wnętrze. Unikajmy małych dywaników kładzionych pod stoliki. Nie dość, że są niewidoczne jako element dekoracyjny, to na dodatek niepotrzebnie dzielą strefę na kolejne obszary aranżacyjne.

Dywan do jadalni powinien być na tyle duży, aby krzesła po odsunięciu od stołu nadal mieściły się w jego obszarze. Przyjmuje się, aby do wymiarów stołu dodać po 95 cm z każdej strony, aby wyliczyć orientacyjne wymiary dywanu jadalnianego. Poza tym należy zwrócić uwagę na włosie – najlepiej krótkie i łatwe w czyszczeniu.

W sypialni dywan najczęściej trafia pod łóżko. Nie jest jednak bez znaczenia w jaki sposób. Przyjmuje się, że dywan powinien wystawać spod łóżka na co najmniej 45 cm z każdej ze stron. Zarówno stoliki nocne, jak i mniejsze elementy wyposażenia (np. komody, lampy), także powinny znajdować się w obszarze dywanu – tylko wtedy unikniemy aranżacyjnego chaosu.

Obecnie w modzie prym wiodą wzory klasyczne, postarzane, tzw. marokańskie, lecz także geometryczne – klasyczna jodełka, trójkąty, krata etc. Stawiamy na kolory ziemi i pastele, które najlepiej odnajdą się we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym oraz skandynawskim.