Meble z naturalnego drewna – jak o nie dbać?

MEBLE Z NATURALNEGO DREWNA

Drewno to wyjątkowy materiał, który cenimy przede wszystkim za trwałość, komfort użytkowania oraz za ponadczasowy charakter. Bez względu na czasy meble drewniane zawsze są modne i funkcjonalne. Dobrze odnajdują się we wnętrzach klasycznych, stonowanych, jak również urządzonych w modnym stylu skandynawskim czy industrialnym. Te dwa ostatnie zdają się szczególnie lubić elementy z drewna, tym bardziej warto poznać zasady jego właściwej pielęgnacji.

Tego unikaj!

Drewno nie lubi wilgoci, dlatego w codziennym czyszczeniu blatów i detali należy zapomnieć o wodzie i mokrych ściereczkach. Nadmierne moczenie drewna może spowodować jego rozsychanie i pękanie. Podobnie unikać należy kuchennych detergentów, które mogą spowodować odbarwienie i zniszczenie mebla.

Metodę pielęgnacji dostosuj do rodzaju wykończenia mebla

Meble olejowane

Olejowane meble z surowego drewna czyścimy i konserwujemy jednocześnie tym samym preparatem, którym drewno zostało olejowane (zabieg olejowania przeprowadzać należy dwa razy do roku). Codzienny kurz ścieramy delikatną, lekko wilgotną szmatką. Wszelkie zabrudzenia należy usuwać na bieżąco, gdyż ten rodzaj drewna ma skłonność do wchłaniania zabrudzeń.

Meble woskowane

Czyścimy miękką ściereczką wzdłuż słojów, z zastosowaniem mleczka z dodatkiem naturalnego wosku. Uwaga! Na takich meblach nigdy nie należy stawiać przedmiotów mokrych ani gorących, gdyż powodują one odbarwienie powierzchni woskowanej.

Meble lakierowane

Takie zdecydowanie najłatwiej utrzymać w czystości. Lakier skutecznie zabezpiecza drewno i jest wodoodporny, dlatego w tym przypadku można zastosować szerszą gamę środków czystości ogólnodostępnych na rynku. Rekomendowane jest użycie spray’ów i mleczek o działaniu antystatycznym, które zapobiegają ponownemu osiadaniu kurzu. Do czyszczenia zawsze używamy miękkiej, delikatnej szmatki.

Meble fornirowane

Pokryte są fornirem, czyli cienką warstwą naturalnego drewna i wymagają podobnej pielęgnacji co meble z drewna litego. Systematycznie usuwamy kurz lekko wilgotną szmatką, unikamy chemii i wody, a raz na jakiś czas konserwujemy powierzchnię.